Miś Uszatek maskotka i wschodząca gwiazda zabawek retro
Miś Uszatek budzi pozytywne uczucia niezależnie od pokolenia. Nieco starsi spoglądają z nostalgią na tego pluszowego misia, który w mgnieniu oka przenosi ich wspomnienia do czasów słodkiej beztroski. Młodsi kochają jego mięciutkie łapki i uszka, nadal wychowując się na ponadczasowym przekazie, jaki niesie animacja o małym, grubym misiu. Miś Uszatek – maskotka, przytulanka, przyjaciel. Z czym kojarzy Ci się się wschodząca gwiazda zabawek retro?
Krótka historia Misia z klapniętym uszkiem
Postać małego misia narodziła się podczas dość łagodnej zimy 1957 roku. Średnie lutowe temperatury wynosiły wówczas ok. -3,5°C, a śnieg delikatnie otulał dachy budynków. To właśnie wtedy Czesław Janczewski kończył tworzyć dwutygodnik (w latach 2008-2010 miesięcznik) Miś, który pilnie potrzebował swojego ambasadora.
Kandydat na maskotkę periodyka musiał wyróżniać się poczuciem humoru, dystansem do siebie i stworzyć mocną więź z dzieciakami, być jednym z nich. Czasopismo miało charakter dydaktyczny, jednak maskotka Misia nie mogła być umoralniająca, błyskawicznie potrzebowano kogoś, kto zjedna sobie sympatię młodych odbiorców oraz ich rodziców.
Z tłumu „konkurencji” w końcu wyłonił się Miś Uszatek. Jeszcze nie jako lalka (w animacji poklatkowej używano Misia w postaci lalki, nie przytulanki), a ilustracja Zbigniewa Rychlickiego. I tak, 15 lutego 1957 roku, Miś Uszatek rozpoczął swoją międzynarodową karierę, która trwa do dziś.
Przełomowy w karierze maskotki Misia okazał się rok 1975, kiedy to studio Se-ma-for zdecydowało się powołać ilustrację do życia. Wspomniana animacja poklatkowa, czyli serial Przygody Misia Uszatka doczekał się 104 odcinków, z których każdy trwał ok. 10 min. Co ciekawe, wszystkie można znaleźć i oglądać na popularnym serwisie YT. Miś Uszatek, będący do tej pory maskotką gazetki dla dzieci, przemówił głosem Mieczysława Czechowicza, który życzył dzieciom dobrej nocy przez kolejne 12 lat.
Jednak to nie wszystko! Gruby, śmieszny Miś (jak sam o sobie mawiał) został także bohaterem licznych książek. Dość wymienić takie tytuły, jak: Nowi Przyjaciele Misia Uszatka, Gromadka Misia Uszatka czy Przygody i wędrówki Misia Uszatka. Natomiast w 2016 roku pojawił się plotki o powstaniu filmu z gwiazdorską obsadą.
Miś Uszatek maskotka w ogrodniczkach
Czy istnieje jeden, oryginalny Miś Uszatek? Wydawać by się mogło, że w łódzkim muzeum filmów animowanych powinna znaleźć się lalka, którą animowano na potrzeby kręcenia dobranocki. W rzeczywistości znajdują się tam aż 4 „maskotki”. Liczba może być imponująca, jednak należy podkreślić, że przez 12 lat tworzenia animacji, lalek-maskotek zrobiono ok. 500.
Lalki-przytulanki po każdym ujęciu trzeba było przestawić, zmienić ustawienia łapek, głowy, pyszczka. Misie Uszatki brudziły się wówczas i nieco niszczyły, co powodowało częste podmiany „aktorów”.
Miś Uszatek posiadał wiele strojów. Przykładowo w odcinku Suchy prowiant możemy podziwiać go w kontrastowym dresie, w Kremie bez gotowania widzimy Uszatka w pasiastych szortach i sweterku w kolorze jesiennych liści. Najbardziej znanym outfitem Uszatka jest oczywiście jego piżamka, w której śpiewał:
Jednak Miś Uszatek przytulanka najbardziej spodobała mi się w niebieskich ogrodniczkach i żółtej kurteczce z kapturem. To bezpośrednie nawiązanie do barw, w których zanurzony jest styl vintage i to właśnie z tego powodu Miś Uszatek maskotka CSM nosi właśnie ten zestaw.
Inne sławne misie maskotki
Największym konkurentem Misia Uszatka był inny miś, francuski Colargol, którego imię jest powszechnie uznawane za łamaniec językowy. Studio Se-ma-for zainwestowało w 53-odcinkowy serial z misiem w roli głównej, który technicznie przypominał Przygody Misia Uszatka.
Na większą uwagę zasługuje jednak podobieństwo serialu o Uszatku do disneyowskiego Winnie-the-Pooh, czyli dobrze znanego Kubusia Puchatka. Oba zwierzątka żyją w lesie, przeżywają cudowne, edukujące przygody i mają zbieżne grono przyjaciół.
Na przykład, puchatkowy Piglet to zwyczajnie prosiaczek z Misia Uszatka. Krewni i znajomi Królika mają swoje odzwierciedlenie w polskich króliczkach-bliźniakach i Zajączku, najlepszym przyjacielu maskotki Misia.
Co ciekawe, postać Kubusia Puchatka była także powielana w innych krajach bloku wschodniego. Vini Puh był kreskówkowym niedźwiadkiem brunatnym, którego perypetie do złudzenia przypominały historie ze Stumilowego Lasu. Zamiast w animacji poklatkowej, żył w świecie nakreślonym dzięki świecowym kredkom.
Wracając jednak do naszej przytulanki retro i kultowej animacji, nie można pominąć faktu, że serial jest także ciekawym odzwierciedleniem tego, jakie wnętrza był wówczas modne! Proste, przytulne, w których z łatwością można dostrzec kremowe firanki, serwety na fornirowanych blatach czy geometryczne wzory tkanin. Kolory oraz wzory tamtej epoki znalazły swoje odzwierciedlenie w nowoczesnych wnętrzach w stylu scandi, boho, a zwłaszcza retro.
Co ciekawe, staram się używać tych wzorów, tworząc autorskie zabawki retro. Przygody Misia Uszatka to niesamowita podróż w czasie i trzeba przyznać, że śladów epoki nie widać tak mocno w żadnej innej animacji z okresu PRL.
Skandynawskie zabawki i Miś Uszatek maskotka – co mają ze sobą wspólnego?
Serialowe przygody Uszatka są nadal uwielbiane przez dzieci… na całym świecie. Do tej pory animacja była wyświetlana w 22 krajach, natomiast w Finlandii oraz Słowenii do dziś można zobaczyć ją co najmniej raz w tygodniu!
Jestem ogromną zwolenniczką skandynawskiego stylu, co z pewnością odbija się w przytulankach, maskotkach, zabawkach retro, które tworzę osobiście (handmade). Każda z maskotek jest inna, ponieważ szyję je ręcznie, z ekologicznych materiałów. Uważam, że minimalizm obecny tak wyraźnie w Skandynawii, pozwala skupić się na tym, co najważniejsze w wychowaniu dziecka. Bliskości.
Zabawki retro i miś pluszowy Uszatek to nie tylko jednolita forma, to również materiały przyjazne dziecku. 100% bawełna oraz antyalergiczna włóknina, która wypełnia przytulanki pozwoli na to, aby każdy maluch mógł przytulić Misia Uszatka – maskotkę.
Przytulanka Miś Uszatek od CSM Handmade
Do zabawki Misia Uszatka podchodzę w wyjątkowy sposób, ponieważ jest pierwszą ekologiczną przytulanką, jaką stworzyłam. Chciałam, aby łączyła to, co głęboko we mnie gra, czyli polskie bajki, które są na swój nostalgiczny sposób urzekające oraz nowoczesność Skandynawii. Czy mi się to udało? Proszę, sekcja komentarzy jest dla Was!
-
Miś „uszatek”159,00 zł
Lalka, uszyta do animacji poklatkowej studia Se-ma-for liczyła 18 cm. Miś Uszatek maskotka CSM jest nieco „wyższy” i ma ok. 25 cm wysokości. Jest bezpieczny dla dzieci, zarówno pod względem małych elementów (nie posiada ich wcale), jak i pod kątem alergicznym (bawełna, z której jest uszyty posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100 oraz certyfikat CE).
Chciałabym, aby maskotki retro i ekologiczne zabawki od CSM Handmade były przyjaciółmi maluszków i wspierały ich w przeżywaniu dzieciństwa w magiczny sposób. Maskotka Miś Uszatek i maskotki z bajek to wzory przytulanek, które stale wracają na sklepowe półki. Klasyczny design, który na przestrzeni 65 lat (!) zyskał wielu fanów, w tym serca naszych babć i dziadków, trafia w gusta maluszków XXI-go wieku.