Ekologiczne zabawki z certyfikatem CE – codziennie dbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka
Dzieci rozwijają się sensorycznie poprzez wzrok, dotyk i zapach, często wkładając zabawki do buzi. Ostrzeżenia na metkach nie zapewnią odpowiedniego bezpieczeństwa, dlatego Unia Europejska opracowała dyrektywy, które definiują zabawkę jako bezpieczną dla dzieci do 14 roku życia. Ekologiczne zabawki z certyfikatem CE są doceniane przez współczesne mamy.
Mamy wiedzą, jak pomysłowe potrafią być maluszki
Wystarczy chwila nieuwagi, a latorośl wysmaruje ścianę farbami albo dżemem, masłem orzechowym, czekoladą… Zaopiekuje się książkami, sprawdzi, co jest na dnie doniczki w której rośnie fikus. Rozkręci swój samochodzik na części, a lalkę zaprowadzi do fryzjera.
Mimo, że jako mamy staramy się być zawsze blisko malucha i nadzorować jego ciekawość, nie sposób zapobiec każdej takiej sytuacji. Słusznie decydujemy się więc wprowadzić do domu kilka skutecznych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa przestrzeni.
Tuż obok nakładek na ostre krawędzie mebli, zaślepek do kontaktów, bramek na strome schody, jednym z popularnych sposobów przygotowania mieszkania na dziecko jest podarowanie mu ekologicznych zabawek. Ekologicznych oraz takich, które spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa.
Jakie normy powinny spełniać ekologiczne zabawki CE?
Jako założycielka CSM Handmade z radością mogę umieścić znak CE na swoich ekologicznych zabawkach, ponieważ CSM:
- dba o projekt i produkcję handmade, które są zgodne z wymogami bezpieczeństwa,
- posiada dokumentację techniczną pluszaków, kocyków i ubranek,
- sporządził deklarację zgodności z normami CE,
- produkty CSM są powtarzalne, co oznacza że ich jakość jest zawsze tak samo wysoka,
- umieszcza na ekozabawkach wszelkie informacje o ich zastosowaniu.
Dodatkowo, sama tworzę wzory oraz osobiście szyję maskotki. Projektując, zwracam szczególną uwagę na czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo podczas samodzielnej zabawy.
Na przykład na wytrzymałość mechaniczną. Może to dość techniczny termin, jednak to, czy misie, myszki, jednorożce są trwałe, określa ich jakość oraz swobodę zabawy. Ekologiczne maskotki CSM nie mają żadnych ostrych krawędzi, a co ważniejsze – nie posiadają wystających elementów, które dziecko może odpruć i połknąć.
Zadbałam także o to, aby ograniczyć ruchome części, które mogą stwarzać zagrożenie. Wszystkie produkty w sklepie są mięciutkie, uszyte z ekologicznych materiałów i dopasowane rozmiarem do wieku dzieci.
Ekologiczne zabawki z certyfikatem CE – jak wygląda ich oznakowanie?
Jeśli chcesz wczytać się w zasady, które określają możliwość nadania znaku CE, zajrzyj do dyrektywy 2009/48/WE, która jest podstawą całego procesu.
Przed kupnem upatrzonej zabawki w sklepie, przyjrzyj się dokładnie, jak wygląda umieszczony na niej znak CE (Conformité Européenne). Niestety, wiele zabawek produkcji azjatyckiej używa go w lekko zmodyfikowanej formie.
Prawidłowe oznaczenie to litery C i E rozrysowane na planie okręgu. Środkowy szczebelek E jest nieznacznie krótszy od tych, które znajdują się u góry i na samym dole. Obie litery są oddalone od siebie tak, że plan okręgów nachodzi na siebie, ale okręgi się nie przecinają.
Azjatycki znak CE (który jest jedynie znaczkiem i nie oznacza przestrzegania norm ustalonych przez Unię Europejską) wygląda bardzo podobnie. Różnicą jest przede wszystkim odległość liter (są bardzo blisko siebie) oraz długość środkowego szczebelka litery E.
Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że znakowanie jest tożsame, jednak subtelne różnice zdradzają, która zabawka faktycznie jest bezpieczna dla Twojego maluszka. Ściągnij prawidłowe oznaczenie CE na swój smartphone i porównaj je z tym, które znajduje się na już zakupionych przez zabawkach, maskotkach, ubrankach i sprzętach dziecięcych.
Jeżeli nie masz pewności, czy oznaczenie jest prawidłowe, napisz do firmy, która produkuje lub dystrybuuje produkt.
Jakie właściwości ma materiał na maskotki?
To bardzo ważne pytanie, które zadałam sobie już na etapie tworzenia pierwszych projektów. Jaki ma być w dotyku? Który sprawdzi się dla wrażliwych dzieci? Czym chcą otulać się najmłodsi?
Pierwszym celem było zdobycie materiału antyalergicznego. Obecnie mamy styczność z wieloma czynnikami, które mogą uczulać. Znajdują się w jedzeniu, kosmetykach, powietrzu (kurz, pyłki). Uznałam, że nie potrzebujemy ich więcej, a materiał antyalergiczny będzie idealny dla dzieci, które już od najmłodszych lat zmagają się z różnego typu uczuleniami.
Co więcej, lekarze jednogłośnie twierdzą, że alergii można nabawić się na każdym etapie życia, nawet będąc dorosłym. Przeciwuczuleniowe tkaniny są naszym sprzymierzeńcem, niezależnie od wieku.
Kolejnym punktem do zrealizowania był wymóg UE: ekologiczne maskotki nie mogą być łatwopalne. To brzmi dość poważnie, nikt przecież nie wyobraża sobie, że w jego domu może wybuchnąć pożar! Jednak i o tym zagrożeniu pomyślano i powstał przepis, który reguluje dobór materiału na pluszaki dla dzieci.
Dodatkowo, materiał nie może zawierać substancji drażliwych ani rakotwórczych. Więc te, których używam ich nie mają 🙂
Następnym krokiem było znalezienie tkaniny, która nie posiada niedozwolonych barwników i plastyfikatorów. Plastyfikatory są dodawane po to, aby materiały były m.in. bardziej elastyczne i miękkie. Niestety przy kontakcie z delikatną skórą dziecka mogą powodować zmiany skórne, odparzenia, a nawet astmę. Dlatego sztuczne tkaniny zrobione z poliestru odrzuciłam bez dłuższego namysłu!
Ekologiczne maskotki są więc antyalergiczne, ich kolor jest uzyskiwany naturalnie, spełniają wszystkie wymogi odnośnie łatwopalności oraz nie zawierają plastyfikatorów. To wysokie wymagania, jak na jeden materiał, ale udało się – i teraz eko zabawki z certyfikatem CE możesz zamówić w sklepie CSM.
-
Kotek159,00 zł
-
Renifer159,00 zł
-
Pan Królik BIG179,00 zł
-
Owieczka159,00 zł
-
Słonik159,00 zł
-
Słoń rozmiar S159,00 zł