Być może, gdy pomyślisz o maskotkach, pojawi się w Twojej wyobraźni obraz przytulanki króliczka, misia, konika (podobnego do konika Pony) lub myszki. To nie przypadek. Każdy z tych wzorów niesie ze sobą pozytywne skojarzenia i archetypy, które w połączeniu z opowiadanymi nam w dzieciństwie baśniami, otwierają nas na świat. Eko zabawki dla dzieci to kreatywna forma edukacji dla maluszków!
Czym jest archetyp i jak znalazł się w baśniach oraz opowiadaniach?
Sama wiesz, jak trudno wytłumaczyć dziecku świat. Chociażby to, że musi codziennie myć zęby, aby nie rozmawiało z obcymi na ulicy, że po zabawie należy posprzątać pokój. Bycie mamą to korzystanie z nieskończonych zasobów cierpliwości.
Skoro nauka prostych zadań przychodzi sukcesywnie, w jaki sposób nieco szybciej wytłumaczyć mechanizmy, z których składa się świat? Jak skutecznie przedstawić maluchowi różne cechy charakteru, które są dla niego abstrakcyjne? Na to pytanie znały odpowiedź już nasze pra-pra-pra babki!
Opowieści. Baśnie. Magiczne historie, ciekawe opowiastki i legendy. Nasza wyobraźnia jest niesamowita i o wiele szybciej uczymy się, gdy słowa wzbudzają w nas uczucia. Jakie masz skojarzenia z Misiem Uszatkiem? Mi do głowy przychodzi klapnięte uszko, przytulny pokoik w stylu vintage i mądry, wesoły miś. Archetyp dobrego przyjaciela, który budzi we mnie pozytywne emocje i pewną nostalgię.
A… małpka lub szympans? Myśli od razu krążą wokół komiksów Papcia Chmiela! „Tytus, Romek i Atomek” pokazują, że nawet kogoś niesfornego można polubić i zobaczyć w nim pozytywne cechy charakteru. Tytus, mimo swojej indywidualności, jest uosobieniem zmian, które mogą zajść w każdym z nas.
Mając przed oczami postać z bajek, która w nieco czarno-biały sposób pokazuje pewne zachowania, dużo łatwiej nam je zaobserwować, zapoznać się z nimi i zauważyć w codziennych sytuacjach. Oczywiście, jako dorośli wiemy, że niektóre zdarzenia, ludzie, problemy do rozwiązania, prezentują całą gamę szarości. Jednak na wczesnym etapie poznawania świata, archetypy od wieków wydają się świetną formą edukacji najmłodszych.
Dość powiedzieć, że jest ich mnóstwo… także w starożytnych mitologiach!
Eko maskotki dla dzieci – jakie wzory i archetypy wybrałam?
Maskotki ekologiczne CSM handmade tworzę w zgodzie z moimi wartościami. Ich techniczna strona, tj. wybór antyalergicznego materiału i wypełnienia, dbanie o to, by wszystkie elementy były przyjazne maluszkom, zaokrąglone brzegi… to odpowiedź na potrzeby nowoczesnych mam, które wychowują maluchy m.in. w stylu skandynawskim.
Oprócz spraw czysto technicznych pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie: dlaczego te wzory eko maskotek, a nie inne. Myślę, że tutaj również nie ma przypadku. W związku z tym, że przytulanki ekologiczne dla dzieci szyję ręcznie, projektuję wzory, które do mnie przemawiają.
W sklepie CSM handamde znajduje się między innymi…
Maskotka Gąska
Gąskę szyłam z myślą o bajce „Różne przygody Gąski Balbinki”, ujęła mnie postać gąski z włosami zaplecionymi w warkoczyk. Balbinka przeżywała przygody, z którymi mógł utożsamić się maluch w wieku przedszkolnym. Nieco niesforna, doprowadzała swoją mamę (poważną gęś) do zawrotów głowy i było w tym mnóstwo humoru.
Eko zabawka dla dzieci Gąska, skrywa w sobie archetyp przekornej (w wesołym tego słowa znaczeniu) przyjaciółki z sąsiedztwa.
Przytulanka Słonik
Słoń był obowiązkowym punktem na mojej liście. To archetyp mądrości, słoń z podniesioną trąbą to również symbol szczęścia w wielu kulturach! Wszystkie Słoniki (a jest ich kilka rodzajów) CSM mają lekko zakrzywioną trąbę ku górze, na samym jej koniuszku.
Szyjąc eko maskotki dla dzieci, chciałabym, aby każdy wzór miał również przekaz edukacyjny. Dlatego moje Słoniki są bardzo zbliżone do ludzi. Nie mogłam osadzać ich w cyrkowej przestrzeni, która być może wygląda atrakcyjnie i kolorowo, jednak prezentuje te wspaniałe zwierzęta w niewoli.
Maskotki są zatem ubrane w sukienki, ogrodniczki, a ich czoła ozdabiają piękne kokardy. Dokładnie takie, jakie mogłaby ubrać każda z nas i pójść do kina, teatru… słowem wszędzie tam, gdzie chce!
Eko zabawka Świnka
Dlaczego Świnka? Być może ktoś powie, że świnki nie mają „dobrej prasy” i są raczej kojarzone z niewybrednymi żartami. Nie w bajkach, które znam i do których się odnoszę. Na przykład w „Kubusiu Puchatku” Prosiaczek jest świetnym przyjacielem, a tym samym reprezentuje archetyp szczerej przyjaźni.
Duże podobieństwo postaci można również dostrzec we wspomnianym wcześniej „Misiu Uszatku”. Tam również widzimy Prosiaczka jako jedną z głównych postaci, przyjaciela głównego bohatera bajki. Dodatkowo, staje się bardzo charakterystyczny dzięki swoim powiedzonkom („ma się rozuumieć”), którymi zdobywa sympatię odbiorców.
Świnki pokazują się również ze swojej sprytnej strony, np. w bajce o 3 świnkach i wilku. Wszystkie z nich są zaradne (każda zbudowała samodzielnie dom z siana, drewna bądź cegieł). Dwie z nich być może są lekko naiwne, jednak trzecia świnka udowadnia, że to tylko kwestia doświadczenia.
Eko zabawki dla dzieci
Co zachwyca mnie w bajkowych archetypach, które przelewam na swoje eko zabawki? To, że nie każdy z bohaterów jest idealny. Tak, jak w życiu – nie ma ideałów. Niesforna Gąska, szalona Małpka, niedoświadczone (lecz przyjacielskie i ufne) Świnki.
Każdy charakter ma wiele barw, wiele odcieni. Bajki, baśnie i legendy pozwalają dzieciom odkrywać różne motywy działania, poznawać i oswajać je.
Wzory maskotek są bardzo uniwersalne. Nie są odwzorowaniem postaci z bajek 1:1. Chcę dawać przestrzeń do tworzenia własnych historii i własnych interpretacji. Wybrałam minimalistyczny styl projektów, ponieważ wyobraźnia dzieci jest nieograniczona!
Możesz to sprawdzić, wchodząc w tę zakładkę.
-
Ruda Kitka159,00 zł
-
Miś „uszatek”159,00 zł
-
Króliczek159,00 zł
-
Pan Królik BIG Gałgan189,00 zł
-
Owieczka159,00 zł
-
Myszka159,00 zł