Ekologiczne zabawki

Eko zabawki – 5 mitów o ekologicznych akcesoriach i zabawkach dla dzieci

Ekologiczne zabawki CSM

Co roku EKO zyskuje na popularności! Przede wszystkim, wiele mam traktuje je jako synonim dobrego wyboru i troski o swoje dziecko. Nic dziwnego, że z biegiem lat, trend zamienił się w popularny styl życia. Statystyki Google dowodzą, że coraz częściej w wyszukiwarce pojawiają się frazy takie jak: ekologiczne środki piorące, eko żywność, eko zabawki.

Widać, że z powodzeniem uczymy się, jak żyć w zgodzie z naturą! Dziś przygotowałam dla Ciebie zestawienie mitów o eko maskotkach i zabawkach dla dzieci. Sprawdź, dlaczego te mity wprowadzają nowoczesne mamy w błąd.

ekologiczne zabawki
Ekologiczne materiały używane do tworzenia zabawek dla dzieci, to m.in. drewno, len oraz certyfikowane materiały wypełniające. O certyfikatach przeczytasz w tym artykule.

Eko zabawki są drogie, dużo droższe od tych z portali sprzedażowych

Oczywiście na portalach zakupowych znajdziemy produkty w naprawdę dużej rozpiętości cenowej. Różnice biorą się m.in. ze sposobu produkcji, kraju w którym się odbywa, jakości materiałów czy kosztów praw autorskich do projektów.

Należy jednak pamiętać, że zabawki, które są produkowane masowo i kuszą niską ceną, są często zrobione z przetworzonego plastiku. Ten z kolei zawiera w sobie środki toksyczne dla dziecka, które mogą dostać się do jego organizmu np. poprzez wkładanie maskotki do buzi.

Tak, mięciutkie futerko tańszych maskotek może być wykonane z plastiku!

CSM handmade
Warto zwracać uwagę na materiał, z którego wykonane są zabawki dla dzieci!

Kontakt ze sztucznym materiałem może również wywołać alergie skórne, otarcia, bolesne zaczerwienienia. Nie bez znaczenia pozostaje także etyka produkcji maskotek i zabawek w ogromnych fabrykach.

Cena eko zabawek nie jest wygórowana, jeżeli rozbije się ją na czynniki pierwsze. Przede wszystkim wspomniane już wcześniej materiały stanowią lwią część ceny rękodzieła, ponieważ są jedną z najważniejszych części produktu. Dalej mamy ręczne wykonanie i czas poświęcony na projekt, zdobycie certyfikatów czy dotarcie do mam, które kochają być eko!

Rękodzieło to forma sztuki, która dzięki wysokiej jakości wykonania, zostanie w Twojej rodzinie na długie lata.

Ekologiczne zabawki dla dzieci zawierają śladowe ilości plastiku

To okropny MIT, który należy obalić. Prawidłowo wykonana ekologiczna maskotka nie ma w sobie nawet najmniejszych ilości plastiku! Nie ma go nawet w włóknach materiałów, z których są uszyte eko zabawki.

Wszystkie elementy eko maskotek są wykonywane ręcznie (również oczka, rzęsy i pazurki, jeśli wzór tego wymaga). Wnętrze, jak i materiał, który nadaje kształt jednorożcom, gąskom, myszkom i innym pluszakom CSM, jest w 100% naturalny. Materiały z których korzystam posiadają certyfikaty, m.in. TEX 100 W KLASIE I (tkaniny, hipoalergiczne wypełnienia, nici).

Eko maskotki Myszki i jednorożec CSM Handmade
Mięciutkie wypełnienie Myszek, Jednorożca oraz innych maskotek CSM jest w pełni ekologiczne.

Niezbędne certyfikaty skutecznie obalają mit nr. 2 i dają 100% pewność, że eko zabawki nie zawierają żadnych ilości plastiku czy szkodliwych substancji i są całkowicie bezpieczne dla dzieci.

Prawdziwe handmade jest zrobione samodzielnie przez mamę maluszka

To częsty MIT powielany w grupach dyskusyjnych na mediach społecznościowych. Jeśli tworzysz sensoryczne zabawki z ekologicznych materiałów samodzielnie, to świetna robota! Rozwijasz nie tylko kreatywność i otwartość u dziecka, ale również u siebie.

Kilka pomysłów na zabawki, które możesz zrobić razem z maluchem:

  • wąż lub gąsienica z plastikowych nakrętek (nauka segregacji odpadów);
  • makaronowe naszyjniki (wykorzystanie materiałów w 100% biodegradowalnych);
  • instrumenty muzyczne wykonane ze zużytych opakowań (kartonowy bębenek, puszki i słoiki wydające angażujące dźwięki);
  • pejzaż z mchu, patyczków i suszonych polnych kwiatów (kreatywność i obcowanie z naturą).
CSM maskotki
Oprócz makaronowej biżuterii, warto także kontynuować jesienne tradycje z dzieciństwa i np. stworzyć kasztanowe ludki.

Możliwości są nieograniczone! Jednak nie wszystkie eko zabawki muszą być wykonane przez zabieganą i zarzuconą obowiązkami mamę. Warto skorzystać z wzorów, materiałów i maskotek, które oferują sklepy handmade. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na tworzeniu zabawek samodzielnie!

Maskotka Gąska CSM Handmade
Maskotka Gąska, wykonana ręcznie z dokładnością i miłością.

Akcesoria i zabawki przyjazne środowisku są nudne

Równowaga. Ten mit obala słowo: równowaga. Maskotki widoczne na półkach marketów i sklepów dla dzieci, dosłownie bombardują nas intensywnymi kolorami. Róż w odcieniu fuksji opakowań lalki Barbie, intensywna żółć pieska z Psiego Patrolu, a także nienaturalne odcienie błękitów, czerwieni czy odblaskowa (!) zieleń slimów to norma podczas wizyty na dziale: zabawki.

Już sam sztuczny kolor jest dla dziecka mocnym bodźcem, który intensyfikuje się, gdy zabawka jest wyposażona w dodatkowe opcje. Są nimi np. dźwięk (szczekanie pieska, melodyjka w samochodziku), światło (migające kontrolki, błyszczące lub brokatowe elementy ubranek)…

Przy takim natężeniu bodźców, eko zabawki mogą wydawać się stonowane. Jednak to właśnie ich atut. Eko zabawki to:

  • kolory ziemi vs feeria nienaturalnych barw,
  • delikatne tkaniny vs plastik,
  • opływowe kształty vs małe elementy, które maluch może połknąć w trakcie zabawy!

Eko zabawki rozwijają wyobraźnię, pobudzają kreatywność, wpływają na sensorykę dziecka, czyli wspomagają rozwój malca w wyważony sposób.

Maskotki można prać wyłącznie naturalnymi środkami, a to sprawia że nie są idealnie czyste

To mit, który można obalić jednym kliknięciem. Warto pamiętać, że rękodzielnicy podchodzą do swoich produktów w wyjątkowy sposób. Zależy im na tym, aby długo spełniały swoją funkcję. Nie inaczej jest w CSM Handmade! Do każdego produktu dołączam opis, który pokazuje, jak łatwo utrzymać maskotki i eko zabawki w czystości. Nie tracąc przy tym kształtu oraz właściwości.

Eko maskotki Liski CSM Handmade
Prać można nie tylko maskotki, ale również ubranka, które są wymienne.

Pielęgnacja w 3 krokach jest prosta:

  • eko zabawki pierz w ręcznie lub w bawełnianym woreczku (najlepsza temperatura to 30°C);
  • wiruj na max. 800 obrotach;
  • po praniu odsącz wodę, delikatnie nadaj pierwotny kształt i wysusz na płasko.

Maskotki handmade mogą być prane w tych samych środkach, w których pierzesz ubranka maluszka.

CSM handmade - pielęgnacja maskotek
Czyszczenie eko zabawek jest proste.

Dziękuję, że przeczytałas ten artykuł do końca! Fakty i mity dotyczące eko zabawek handmade chodziły za mną od dawna. Często piszę o nich na swoim profilu IG: csm.handmade.lab, na który zapraszam Cię serdecznie. Posty pojawiają się codziennie, a każdy z nich niesie wartość, którą chciałabym się z Tobą dzielić.

Na jakie ekologiczne mity Ty natknęłaś się w internecie?